Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce: 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbędzie się w dniach 16 – 22 sierpnia 2024r. na Dolnej Równi Krupowej.
Dziś zakopiański konkurs o złotą, srebrną i brązową ciupagę jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Zespoły oceniane są przez międzynarodowe Jury. To jedyny festiwal na świecie, który dba o bardzo wysoki poziom artystyczny. Przez minione 55 lat uczestniczyło w nim blisko 700 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny, nieprzetworzony folklor oraz zapomniane obrzędy. Zachowując swoją tożsamość, obyczajowość. Na scenie festiwalowej prezentują swoje wartości, które zostały przekazane z pokolenia na pokolenie. Dzięki czemu nadal możemy być świadkami światowego dziedzictwa kultury – często zachowanego i pokazanego w sposób bardzo archaiczny. W trakcie wszystkich wydarzeń towarzyszących: warsztaty, spotkania, animacje, dni narodowe (kuchnia, taniec, śpiew, rękodzieło), wieczornice (zabawa taneczna) zespoły integrują się z publicznością oraz z odbiorcami.
Podczas tegorocznej edycji zaprezentują swoją kulturę zespoły z: Meksyku, Peru, Argentyny, Turcji, Rumuni, Cypru, Grecji, Słowacji, Wysp Zielonego Przylądka oraz Polski.
Festiwal to nie tylko występy konkursowe. To też wielkie nazwiska świata muzyki związane ze sferą ludowości, folkiem czy etno. Na festiwalowych deskach gościliśmy już takie gwiazdy znane na całym świecie jak m.in. „barona skrzypiec cygańskich” Roby Lakatosa, rumuński zespół Fanfare Ciocarlia flirtujący z muzyką gipsy folk czy Kwinet Urmuli. Nie mogło zabraknąć tez polskich artystów takich jak Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Zakopower w kooperatywie z Atom String Quartet czy Kapeli ze wsi Warszawa.
Festiwalowym tematem przewodnim w roku 2024 staną się „Obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata” Świat dawnych wierzeń, połączonych z pogańskimi zwyczajami, ukształtował kulturę duchową, która występowała na Skalnym Podhalu. Obraz pełen bogatych i wyjątkowo złożonych wierzeń górali wiązał się przede wszystkim z siłami przyrody, od których uzależniony był urodzaj, zyski bądź straty.
Ludzkość, ze względu na swoją niemoc, uciekała się do religii, wierzeń i magii. Miało to na celu również ułatwienie życia i przyśpieszenie tych procesów, które potrzebują czasu i cierpliwości. Usilnie wierzono, że wiarą oraz wszelkimi praktykami magicznymi i modlitwą, człowiek jest w stanie wpłynąć na otoczenie. Dlatego ważnym momentom życia towarzyszyły magiczne obrzędy, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa i szczęścia.